България с нов световен шампион

0
-
-

България има световен шампион по Супер Ендуро! Теодор Кабакчиев (Екстрийм рейсинг, КТМ) донесе историческа титла на страната ни в клас „Джуниър“ от първенството на Международната федерация по мотоциклетизъм (FIM) по хард ендуро в зала.
Това стана факт след обявеното днес решение на световната мото централа, промоутърът на сериите ABC Communications и полският организатор Sport Up да бъде отменен финалният пети кръг от шампионата. Надпреварата трябваше да се проведе в „Атлас Арена“ в Лодз, Полша, но поради ескалиращото положение в световен мащаб в резултат от разпространението на коронавируса, състезанието няма да се състои. Така българският шампион завърши начело при пилотите до 23 години, спечели световното злато и си осигури участие в най-високия клас „Престиж“ през сезон 2020/2021.
Подпомаганият от фирма „Еконт“ габровски талант приключи шампионата с актив от 185 точки, с 2 повече от германеца Леон Хентчел (Хускварна, 183 т.). Бронзът отива при американеца Тай Кулинс (ТМ), който събра 165 точки.
Теодор направи много силен сезон и титлата му е абсолютно заслужена. Асът ни триумфира в два от четирите кръга и спечели пет от проведените общо 12 състезателни манша, а в други три завърши втори.
В клас „Престиж“ на световните серии, в който от следващия сезон трябва да се състезава и Кабакчиев, титлата печели Били Болт (Великобритания, Хускварна, 227 т.), следван от Тади Блазусияк (КТМ, Полша, 209 т.) и Джони Уокър (КТМ, Великобритания, 192 т.).