Аякс на 1/8-финал след кървава визита в Атина

0
15433483311538640845610

Аякс спечели с 2:0 при визитата си на гръцкия шампион АЕК (Атина) в среща от група „Е“ на Шампионската лига и се класира за 1/8-финалите на турнира. Мачът бе предшестван от безредици и тежки сблъсъци, след като фенове на домакините хвърлиха сигнални ракети по гостуващите привърженици, сред които имаше ранени с окървавени лица. Всичко това постави под сериозен въпрос провеждането на двубоя на „Олимпийския стадион“, но в крайна сметка съдиите взеха решение да дадат начало на мача.

През първата част нито един от двата тима не успя да реализира някое от създадените голови положения. Холандският гранд владееше повече топката и отправи по-голям брой удари към противниковата врата, но нямаше късмет и не намери целта.

След почивката гостите успяха да материализират превъзходството си с два гола в рамките на само четири минути. Техен автор стана сръбският национал Душан Тадич (68-дузпа, 72), възползвал се от асистенции на Хунтелаар за второто си попадение. Марко Ливая от домакините игра с ръка в наказателното поле за дузпата и получи втори жълт и червен картон. Дани ван де Беек пък бе нацелил греда в 62-ата минута преди головете за гостите.

С успеха си Аякс събра 11 точки и излезе временно начело в класирането преди мача между Байерн и Бенфика. Този актив обаче гарантира на холандският гранд класирането за 1/8-финалната фаза на най-престижната европейска клубна надпревара. АЕК остава на дъното без нито една спечелена точка и няма шансове дори за третата позиция преди последния кръг.