Аржентина е шампион в невероятен трилър! Меси се нареди до Марадона! Франция с горчиво сребро

0
arjentina
Снимка: twitter.com/FIFAWorldCup
-
-

Аржентина победи Франция след 3 на 3 в редовното време и дузпи и е новият световен шампион. Финалът премина през невероятни обрати и бе истински трилър. Двубоят се игра на стадиона – бижу в Доха.

Първото по-сериозно положение дойде в 3-ата минута, когато Родриго де Паул копна добре топката към Хулиан Алварес в наказателното поле, но ударът на младока бе слаб, а и той бе в засада.

Две минути по-късно Алексис Мак Алистър стреля силно от дистанция, но Юго Лорис бе позициониран добре и улови топката.

Натискът на Аржентина продължи и в 8-ата минута шут на Де Паул от границата на наказателното поле бе блокиран от Рафаел Варан, след което топката излезе в ъглов удар.

Франция създаде първото си 100-процентово положение след 20 минути игра, когато Антоан Гризман центрира от пряк свободен удар, но удар с глава на Оливие Жиру мина над вратата.

Минута по-късно Анхел ди Мария се струпули в наказателното поле след нахлуване от лявото крило и леко съприкосновение с Усман Дембеле. Съдията Шимон Марчиняк веднага посочи бялата точка – дузпа за Аржентина! Зад топката застана Лионел Меси, който в 23-ата минута прати топката в долния ляв ъгъл на вратата на Юго Лорис, който скочи в обратния ъгъл – 1:0 на Аржентина!

След този гол Франция опита да пренесе играта пред вратата на „албиселесте“, но без успех. Вместо това, хората на Лионел Скалони продължиха да са по-активни и да атакуват повече.

При един опит за атака на Франция в 36-ата минута, топката бе отнета от аржентинците, които стартираха светкавична контраатака. Лео Меси пусна топката към дясното крило, където се бе включил Алексис Мак Алистър. Футболистът на Брайтън напредна към наказателното поле на „петлите“ и пусна топката към далечната креда. Там се бе включил Анхел ди Мария, който с безкомпромисен удар прати топката във вратата на Лорис. Това бе трети гол на Ди Мария в трети пореден финал, в който участва Аржентина.

Веднага след това Дидие Дешан направи две смени в атака, като Рандал Коло Муани и Маркус Тюрам влязоха на местата на Усман Дембеле и Оливие Жиру, които с нищо не допринасяха за атаките на „петлите“, които до края на полувремето взеха владеенето на топката и опитаха да обградят наказателното поле на Аржентина.

Натискът на „петлите“ обаче не носеше опасности пред вратата на Емилиано Мартинес и така първата част завърши при резултат 2:0 за Аржентина.

Втората част на мача започна с опасен удар на Родриго де Паул в 49-ата минута, но той бе спасен от Лорис. В 54-ата минута Емилиано Мартинес допусна грешка, след като не успя да изчисти една топка. Аржентинският вратар бе отишъл в центъра на половината на Аржентина и не успя да нацели топката, но за негова радост, тя отиде в негов съотборник и опразнената врата не бе застрашена.

В следващите минути играта се успокои и положения пред двете врати нямаше. В 59-ата минута обаче Алварес бе изведен вдясно от френската врата, но ударът му от малък ъгъл бе спасен без проблем от френския вратар.

Минута след това аржентинците направиха страхотна атака. Ди Мария се обърна добре на лявото крило и пусна пас успоредно на голлинията. Родриго де Паул пропусна топката, която стигна до Меси, който обаче бе притиснат от защитници на Франция и стреля неточно.

Атаките на Аржентина не спираха и само доброто излизане на Лорис предотврати трети гол във вратата му, тъй като Алварес пусна добра топка към включилия се от втора позиция Мак Алистър в 63-ата минута.

В 67-ата минута Коло Муани стреля с глава след центриране от корнер, но прати топката покрай десния страничен стълб. Това бе и първият удар на Франция по посока на аржентинската врата в мача. Три минути след това Килиан Мбапе най-сетне намери пространство за пробив и стреля, но прати топката над вратата.

Аржентина отговори с шут отдалеч на Енцо Фернандес, но френският страж се намеси акуратно.

В 79-ата минута обаче, „петлите“ се възползваха от грешка в аржентинската защита. Отаменди изпусна Коло Муани и го задържа в наказателното поле, което наложи съдията Шимон Марчиняк да покаже втора дузпа в мача. Зад топката застана Килиан Мбапе. Емилиано Мартинес хвана ъгъла, но шутът на Мбапе бе силен и топката влетя в долния десен ъгъл на аржентинската врата – гол за Франция.

Попадението на Мбапе окрили „петлите“ и само две минути след първия си гол, те вкараха втори. Футболистите на Дидие Дешан направиха страхотно разиграване между Мбапе, Рабио и Тюрам. Тюрам изведе Мбапе на чиста позиция, от която суперзвездата на Франция на прави това, което се очакваше от него – вкара гол за 2:2.

Малко по-късно Маркъс Тюрам получи жълт картон за симулация в наказателното поле, където искаше да спечели нова дузпа за Франция.

С невероятно спасяване се отличи Мартинес, който хвана топката след шут на Рабио с левия крак.

От другата страна Юго Лорис направи великолепно спасяване в 7-ата минута на добавеното време, когато отрази шут на Меси от границата на наказателното поле.

До края на 8-минутното продължение не се стигна до повече чисти положения пред двете врати и така двубоят влезе в продължения.

„Гаучосите“ започнаха по-силно в първото 15-минутно продължение на мача, като с неточен удар се отчете Мак Алистър. Постепенно Франция изравни играта и на свой ред тръгна в атака.

В 104-ата минута Жул Кунде се справи добре с опазването на Акуня, избутвайки го към аутлинията. Осмицата на Аржентина все пак стреля, но неточно.

Секунди по-късно удар на Лаутаро Мартинес бе блокиран, а секунди по-късно Варан си сложи главата на пътя на топка, изстреляна от Гонсало Монтиел от воле и я извади в корнер.

Футболистът на Интер направи нов сериозен пропуск в добавеното време на първото продължение, след като бе изведен на добра позиция, но прати топката покрай десния страничен стълб.

Две минути след началото на второто продължение Меси стреля силно отвъд границата на наказателното поле, но Лорис отново спаси.

Така се стигна до 109-ата минута, когато класата на Аржентина в атака си каза думата. Меси, Мартинес и Фернандес разиграха добре. Халфът на Бенфика изведе Лаутаро вляво от вратата. Той стреля силно, но Лорис спаси. Топката обаче стигна до Лионел Меси, който отблизо вкара топката във вратата. Там бе Жул Кунде, който изчисти топката, но не и преди тя да е преминала голлинията с пълния си обем – гол за Аржентина.

Дълбоко във второто продължение Франция успя да натисне в търсене на трети гол и полъчи страхотен шанс, след като бе отсъдена дузпаза „петлите“. Отново Мбапе се нагърби с изпълнението и в 118-ата минута изравни резултата – 3:3.

В 120-ата минута Мбапе центрира остро от лявото крило. Коло Муани не успя да играе с глава в наказателното поле и топката профуча покрай левия страничен стълб.

След това играта се накъса, като Аржентина натисна жестоко. Франция създаде страхотно полжение в 123-ата минута, но Мартинес спаси удар на Коло Муани, който бе излязъл сам срещу вратаря, който остави тима си в мача.

При дузпите Аржентина показа повече хладнокръвие и триумфира.