arjentina lionel messi
Снимка: twitter.com/FIFAWorldCup
-
-

Аржентина се класира на Световното първенство в Катар. Гаучосите победиха Хърватия  с 3:0 и  заслужено ще спорят за титлата.

Срещата започна много равностойно, и двата отбора бяха крайно предпазливи. „Гаучосите“ разиграха повече топката, но не създаваха проблеми за Доминик Ливакович.

В 14-тата минута Лионел Меси се строполи в близост до наказателното поле. Главният съдия Даниеле Орсато беше категоричен, че няма нарушение и остави играта да продължи.

Три минути по-късно Деян Ловрен беше потърсен с центриране в наказателното поле. От трудна позиция той успя да стреля с глава, но не и да намери очертанията на вратата.

Кристиан Ромеро и Николас Таляфико се удариха глава в глава, но за щастие не пострадаха сериозно.

В средата на първата част Енцо Фернандес пробва късмета си с далечен удар. Топката тупна коварно пред Ливакович, но беше отразена от стража.

В 31-вата минута Иван Перишич проби опасно отляво. Той си освободи пространство за изстрел и опита технично да прехвърли Емилиано Мартинес, но прати топката над напречната греда.

Секунди по-късно малко по-активната игра на „гаучосите“ даде резултата. Хулиан Алварес беше изведен зад защитата на Хърватия. Той се озова очи в очи с Ливакович и успя да го изпревари. Стражът го фаулира и съдията посочи бялата точка. Зад топката застана капитанът Меси, който стреля в горния ляв ъгъл и отбеляза за 1:0.

В 39-ата минута южноамериканците удариха втори път по амбициите на световния вицешампион. „Гаучосите“ удвоиха преднината си след страхотна контраатака, стартирала от собственото им наказателно поле. Алварес овладя малко зад центъра и успя с топка в крака да пребяга разстоянието до противниковото наказателното поле. Там с известна доза късмет и поредица от рикошети запази владението. Последва по-лесното – от близко разстояние да преодолее Ливакович за 2:0.

В 42-рата Аржентина беше много близо до трети гол. Меси центрира от ъглов удар. Алексис Мак Алистър успя да засече, но Ливакович демонстрира невероятна реакция и успя с една ръка да спаси.

До почивката Хърватия опита да върне поне единият гол и в една от ситуациите не беше далеч. Емилиано Мартинес обаче се намеси, а при добавката топката премина от външната страна на мрежата.

През втората част темпото се поуспокои. Аржентина мислеше вече за финала, а хърватите не намериха аргументи за нещо повече.

В началото на втората част Леандро Паредес опита шут от средна дистанция, който не затрудни Ливакович.

Десет минути по-късно Лионел Меси можеше да сложи точката на спора. Звездата на ПСЖ нахлу в наказателното поле, добре комбинира с Алварес и стреля от малък ъгъл, но вратарят на Хърватия успя да избие.

В 62-рата минута Деян Ловрен можеше да върне хърватите в мача. Той засече центриране на Лука Модрич. Капитанът на „шахматистите“ обаче не съумя да преодолее Мартинес, който изби.

Всичко приключи в 69-та минута, когато след асистенция на Меси Алварес вкара третия гол за гаучосите. След това срещата се доиграваше.