Арда – дебютанти, но не съвсем…

0
Снимка: fcarda.bg

Кърджали и околността тръпнат в очакване, защото буквално след часове отборът на Арда, ще ги легитимира като част от голямото европейско семейство със свои представители в официалните турнири на УЕФА. Дебютът на родопчани в Лига на конференциите ще е изключително предизвикателство, още повече срещу съперник с далеч по-голям опит, какъвто е Апоел Беер Шева.

Трябва обаче да отбележим, че в състава на Николай Киров има цели 11 футболисти, които вече са направили своя дебют в континенталните състезания. Те имат общо 65 мача в квалификациите, в груповата фаза и дори на 1/16-финал в Лига Европа.

Любопитното е, че на най-високо ниво се е изявявал играчът с най-малко минути в евротурнирите от въпросния списък. Светослав Ковачев записа 9 минути при домакинската загуба на Лудогорац от Милан през февруари 2016 година. Само с 60 секунди повече за официалната статистика може да се похвали нападателят Тонислав Йорданов, който през зимата бе привлечен от ЦСКА-София. За „червените“ той има 1 минута в мача с Рига и 9 срещу Адмира Вакер преди три години.

Разбира се, Арда може да се похвали и с футболисти като Спас Делов, който е записвал дори хеттрик в евротурнирите. Направи го с екипа на Берое през 2015-а година срещу литовския Атлантас. Няма какво пък да коментираме цената на попадението му на стадион „Химки“ край Москва във вратата на Динамо за победата с 2:1. То класира ЦСКА за груповата фаза на Лига Европа през 2009 година. Тогава той бе съотборник на „Армията“ с вратаря Иван Караджов, който също има сериозен стаж на фона на като цяло неопитния тим.

За отбелязване е постижението и на Емил Мартинов. Той не само има 6 мача за Славия в квалификационните кръгове на ЛЕ, но в два от тях изведе „белите“ с капитанската лента. Става въпрос за домакинските срещи с финландския Илвес Тампере и Хайдук
(Сплит) през 2018 година. Актив като неговия има и новото попълнение Крум Стоянов. Той дебютира в Европа под ръководството на настоящия си треньор Николай Киров. Преди четири години Ботев игра изключително успешно и отстрани албанския Партизани и израелския Бейтар Йерусалим, преди да отпадне от португалския Маритимо. Левият халф-бек дори се отчете с асистенция при гола за 1:1 в Обетованата земя.

Друг от новите в състава – Илия Юруков участва в срещите на Левски с Ружомберок и АЕК Ларнака при последното засега евроучастие на гранда от „Герена“.

Голово подаване в Лига Европа пък има на сметката си и халфът Румен Руменов. Той записва участие в пет мача на Литекс в този турнир. За 24 минути игра в домакинството на молдовския Верис през 2014-а той се отчете с асистенция за Уилмар Джордан, а след нея нападателят фиксира крайното 3:0 на Градския стадион в Ловеч. Там първите си стъпки на международната клубна сцена направи и Александър Георгиев. Левият халф записа символично участие под ръководството на Красимир Балъков в злополучните двубои с латвийския Йелгава през 2018 г.