angliq iran
Снимка: twitter.com/england
-
-

Англия размаза с 6 на 2  Иран в първия си мач на Световното първенство в Катар. Представителите на Албиона бяха значително по-силният тим и заслужено биха категорично. Мачът е един от най-резултатните в историята на световните първенства. Срещата продължи 118 минути, след като бяха дадени рекордни добавени минути.

Още в третата минута, при първия ъглов удар пред вратата на Иран, англичаните имаха претенции за дузпа, след като последователно Пуралиганджи събори Стоунс, а Чешми задържа с ръце Магуайър, който също падна. Сигнал за наказателен удар обаче не последва, а и ВАР не сигнализира на главния рефер Рафал Клаус за негова грешка. Англия имаше първата голова възможност в седмата минута, когато Хари Кейн получи след късо изпълнение на фаул, след което центрира много добре отдясно. Стърлинг отклони с глава, а след това на задната греда Магуайър засече, но прати топката от външната страна на мрежата.

В тази ситуация вратарят на Иран Бейранвад се сблъска с Хосейни и дълго време трябваше да му бъде оказвана лекарска помощ. Околко осем минути по-късно играта бе подновена, като Бейранвад остана на терена. Това обаче продължи само няколко секунди, след което титулярният вратар на иранците отново легна на тревата. Този път той бе изнесен на носилка и бе заменен.

В 30-ата минута Трипиър, Стърлинг и Сака комбинираха добре, след което крилото на Арсенал центрира ниско отдясно. Маунт засече на близката греда, но не успя да насочи топката във вратата и тя се оплете във външната страна на мрежата – добър шанс за „трите лъва“ и пропуск на халфа на Челси.

Минута след това англичаните имаха още по-чиста възможност, след като Магуайър се освободи добре и засече с глава центриране на Трипър, но топката срещна напречната греда. Логичното се случи в 35-ата минута, когато Джуд Белингам реализира поредната възможност, която създадоха англичаните. Халфът на Борусия засече много добре с глава центриране на Люк Шоу и прехвърли красиво резервният страж на Иран за 1:0.

В 43-тата минута авансът на англичаните вече бе от два гола. Хари Магуайър свали добре с глава поредното центриране на Трипиър от корнер, след което Букайо Сака стреля под гредата. Иранците претендираха, че бранителят на Манчестър Юнайтед е извършил нарушение при битката за високата топка. Такова обаче нямаше и ВАР също го потвърди.

Рахийм Стерлинг окончателно сложи тока на този спор още в първата минута на добавеното време на първата част. Белингам спечели топката в средата на терена, след което намери Кейн, който напредна отдясно и центрира към Стърлинг. Полседният засече от въздуха с външната част на обувката си, вкарвайки трети доста атрактивен гол в полза на „трите лъва“.

Иран опита да започне малко по-активно втората част, докато англичаните действаха на по-ниско темпо в първите минути. „Трите лъва“ обаче не спряха с головете. В 62-рата минута Сака се разписа за втори път, след като получи от Стърлинг в наказателното поле видя пасивността на трима бранители на Иран, които не успяха да му попречат и завърши сам с хубав удар в далечния ъгъл.

Само три минути след това Иран все пак върна едно попадение, след като Мехди Тареми изпревари Магуайър и засече от движение подаване на Али Голизадех. Топката чукна вътрешната част на гредата и влезе във вратата на Пикфорд. След попадението Магуйаър седна на тревата, след като явно бе получил удар в главата. След като бе прегледан внимателно, капитанът на Манчестър Юнайтед напусна терена. На мястото му се появи Ерик Дайър. Рашфорд, Грийлиш и Фоудън също влязоха.

Именно Рашфорд върна преднината от четири гола на Англия секунди след появата си на терена. Нападателят на „червените дяволи“ получи от Кейн, слезе навътре и стреля под плонжа на Хосейни за 5:1.

В 89-та минута пък Грийлиш получи отличен пак от Уилсън и отбеляза шестия гол за Англия, оформяйки разгрома за Иран.

Все пак иранците стигнаха и до втори гол. Това стана чрез дузпа, отсъдена в последната минута на добавеното време. Голът отбеляза Тареми, отново.