
Националният отбор на България се превърна в училище за треньори с назначаването на Александър Димитров за наследник на Илиан Илиев. Сравнението сигурно няма да се хареса на мнозина, но това е все едно да смениш Мерцедес с Лада.
Никой не може да ни обясни по каква причина Димитров се задържа 8 години като треньор на младежкия национален отбор, а върхът беше решението да го назначат за национален селекционер на мъжете. Сигурно по заслуги или може би по други, нефутболни заслуги.
Някои псевдо специалисти изреждат някакви мимолетни резултати на младежкия национален отбор, опитвайки се да придадат тежест на младежкия национален отбор, но след 8 години работа при младежите е може би редно да се изтъкне поне класирането на един голям форум, няма дори да споменаваме за четвъртфинал, полуфинал или финал, ама 8 години работа с подрастващите, белким един голям форум да имаха като постижение, та да се похвали с нещо Димитров. Там резултатът е повече от категоричен – 0.
Много сме изписали в KOTASPORT за работата на Димитров при младежите. Само ще припомним, че в младежкия национален отбор при Александър Димитров не се викаха футболистите според моментната форма, т.е. не се викаха най-добрите, а се викаха по заслуги и то не на футболния терен.
В националния отбор е още по-странно с каква лекота Александър Димитров се отказа от двама от най-опитните български защитници Антон Недялков и Кристиан Димитров. Има една мълва в средите защо Недялков не бе повикан, а Кристиан Димитров не помириса терен в тези два мача, в които допуснахме 10 гола, а там, където има дим, има и огън, но нейсе.
Има много мнения, че Александър Димитров не трябва да носи отговорност за настоящото състояние на националния отбор. Е, кой да я носи тази отговорност? Та, г-н Димитров 8 години, 8 години, 8 години бе селекционер при младежите и през него преминаха всички играчи, които сега са част от първия отбор. Кой, ако не той, трябва да носи отговорност? Та кой, ако не той, е отговорен за състоянието на националния отбор, след като толкова продължително време – 8 години е работил с тези футболисти. За клубен треньор в България подобен период от време на работа е немислим.
За да стигнем до скандала със Светослав Вуцов. Трябва да отбележим, че Вуцов не беше сред любимците на Димитров още в младежкия национален отбор. И за там се говорят едни неща… Които само ни навеждат на заключението, че не е случаен конфликтът, който в крайна сметка избухна между новия треньорски екип на националния отбор и вратаря на Левски. А Вуцов трябва да бъде само и единствено поздравен за смелата му позиция, дано остане и принципна, а да не се завърти след някой и друг месец.
Колкото по-бързо от БФС осъзнаят каква огромна грешка са направили, толкова по-добре, за да се разделят с Димитров. Знаем, че това ще бъде много трудно решение, още повече, когато става въпрос за треньор, който няма нито един ден на борсата, защото е много качествен, но нека другите, които му намират работни места, да му мислят. Въпросът Георги Иванов да осъзнае по възможно най-бързия начин, че е по-добре България в последните два мача срещу Турция и Грузия да бъде воден от друг временен наставник, а след това да правят избор за нов селекционер. Защото напрежението само ще става все по-голямо и може да ескалира.
Ще завършим с една метафора, която стана много популярна в началото на седмицата – гърбът е хлъзгав, а и не може да пази вечно сянка.