60 години от паметна победа на Левски над ЦСКА

0
Снимка: vitoshanews.com

Вчера се навършиха 60 години от една от паметните победи на Левски над ЦСКА-София. Става въпрос за най-късно играното дерби в историята – на 27 декември 1962 година. Тогава „сините“ надделяват над съперника си с 3:2.

В онзи ден те повеждат с 2:0 до почивката с два гола на Христо Илиев-Патрата, припомня „Мач Телеграф“. Само за 5 минути в началото на втората част – между 57-ата и 62-ата, чрез Иван Колев и Димитър Якимов, ЦСКА изравнява. Кулминацията настъпва в 87-ата минута, когато Димитър Костадинов-Мики подава на Стефан Абаджиев-Теко, който оформя крайното 3:2 за Левски. С тази победа „сините“, които са доста закъсали в класирането по това време, се изкачват в средата на таблицата, а с този успех не позволяват на ЦСКА да зимува на върха. Така слагат и началото на края на най-голямата „червена“ хегемония. Дотогава „армейците“ са неизменни шампиони девет пъти поред между 1954 и 1962 година, но тази загуба от Левски натежава много в хода на сезона, в който ЦСКА финишира трети, а шампион за първи път в историята си става Спартак Пд.