52 години 7:2 е резултат… (ВИДЕО)

0
-
-

На днешния ден, преди 52 години, Левски записва най-паметната си победа над ЦСКА. „Сините“ постигат разгромен успех със 7:2, който завинаги ще остане във фенския фолклор. Ето какво пишат по този повод от Левски на официалния си сайт:

Днес се навършват 52 години от един от най-паметните моменти в българския футбол. На 17 ноември 1968 г, „Левски“ побеждава ЦСКА със 7:2 във Вечното дерби. Преди мача „сините“ са лишени от някои титуляри и изостават чувствително от съперника, който е не само лидер в класирането, но и няма загуба след 11 кръга.

Всичко това дава надежди на феновете на „червените“, че ЦСКА ще постигне ударна победа, но събитията на терена протичат по съвсем различен начин.

Във 2-та минута мрачните прогнози се сбъдват, когато след удар на големия Петър Жеков топката рикошира в крака на Иван Вуцов и влиза в мрежата. „Червените“ предвкусват разгром, но „сините“ нямат никакво намерение да наведат глави. Само пет минути след попадението легендарният Георги Аспарухов елегантно преминава Пенев и изравнява. Между 23-та и 24-та минути „Левски“ поставя началото на края за ЦСКА в тази среща. Първо Сашо Костов бележи, а веднага след центъра „сините“ контраатакуват и с феноменална задна ножица Гунди нацелва напречната греда, а притичалият Янко Кирилов я забива в мрежата. В последната минута на полувремето Борислав Богданов увеличава на 4:1.

През второто полувреме „Левски“ налага тотално волята си. Янко Кирилов бележи между двама бранители, а малко по-късно герой отново е Гунди. Така още в 59-та минута резултатът става 6:1. Аспарухов от дузпа фиксира невероятното дотогава 7:1, оформяйки своя пореден хеттрик за „сините“, а минута преди края Атанасов бележи за крайното 7:2 за „Левски“.