50 години от най-великата победа на Левски! „Отборът на народа победи отбора на властта“ (ВИДЕО)

0
cska levski 2 7
-
-

Левски е постигал редица изразителни победи над ЦСКА, включително и с рекордното 7:1. Успехът със 7:2 на 17 ноември 1968 година обаче остава като най-сензационният резултат в историята на вечното дерби. Като специален мач за всички левскари. Мач, за който и до днес се носят легенди. За мнозина от по-старите сини привърженици това е най-паметният двубой. На колене е поставен могъщият отбор на ЦСКА. Сините правят нещо, което абсолютно никой не е очаквал. Затова и отзвукът е толкова силен. Днес, точно 50 години по-късно, за този мач дори ще се излъчи специален документален филм. Едно е сигурно – и след още 50 години тътенът от 7:2 още ще се чува. И пак ще се гледат черно-бели кадри в интернет или пожълтяла снимка на информационно табло, която кара всеки левскар да настръхва.

На 17 ноември, точно преди 50 години, Левски разпилява ЦСКА с този резултат. Двубоят е от 12-ия кръг, а дотогава червените правят серия от 10 победи и едно равенство и имат комфортен аванс пред сините от 4 точки, равняващ се на 6 пункта в днешно време. До паметния си двубой пък левскарите записват две загуби – от Спартак Сф с 0:2 и Славия с 0:1, както и 1:1 с Берое в Стара Загора. Самоуспокоението обаче изиграва лоша шега на армейците. Пред близо 55 хиляди зрители на националния стадион, противно на всякаква логика и прогнози, Левски помита вечния съперник. Нито формата, нито състоянието на двата гранда предвещава подобен развой на събитията. На практика от познатата синя атомна петица в нападение – Георги Аспарухов, Христо Илиев-Патрата, Цветан Веселинов-Меци, Георги Соколов-Соколето и Сашо Костов, само двама са на терена – Гунди и Сашо Костов. Левски излиза в състав Каменски (вратар), Пешев, Ивков, Аладжов, Вуцов (защитници), и халфове и нападатели – Кръстьо Богданов, Борислав Богданов, Стефан Павлов, Георги Аспарухов, Янко Кирилов и Александър Костов. Срещу тях е велик отбор на армейците: Стоян Йорданов на вратата, защитниците Зафиров, Пенев, Кирил Станков, Гаганелов, халфовете и нападателите – Никодимов, Цанев, Атанасов, Жеков, Якимов и Марашлиев (с малки изключения, това е съставът, който детронира пет години по-късно великия Аякс на „Васил Левски“).

Едва ли има големи оптимисти сред феновете на сините, когато още във втората минута топката спира в мрежата на Каменски. На таблото за автор на попадението е изписан Петър Жеков, но всъщност това е автогол.

„Стигнах първи до топката и тръгнах да я изчиствам. Аз търсех да я изритам към десния бек, където беше Стоичко Пешев, Бог да го прости. Иван Вуцов бягаше пред Петър Жеков и тя се удари в крака му, и така стана, че влезе в мрежата на Каменски“, обяснява Стефан Аладжов.

В 7-ата минута Левски изравнява. Гунди с лекота преодолява няколко съперници и изравнява. В 23-ата минута Сашо Костов се възползва от объркване в стената на ЦСКА и вкарва за 2:1. Секунди по-късно идва и шедьовърът на Аспарухов. Посреща центриране със задна ножица, топката среща напречната греда, а Янко Кирилов от малък ъгъл я добутва в мрежата! В края на полувремето Борислав Богданов е непокрит и прави 4:1. След почивката Левски не спира – Янко Кирилов вкарва след асистенция на Аспарухов. След това Гунди също се разписва, след като армейците му подаряват топката във вратарското поле. Преди края иконата на сините вкарва xeттрик – в 78-ama минута е точен от дузпа. В самия край на срещата Цветан Атанасов оформя крайното 7:2.

По Време на мача във Вихъра си е Сашо Костов – не само със скоростта и финтовете си, а и с поразяващата си уста. При резултат 6:1 той се обръща към Цецо Атанасов от ЦСКА и го пита дали е най-бързият в техния състав. След като получава утвърдителен отговор, Костов му казва: „Тичай тогава до „Армията“ да донесеш таблото, че на това вече няма къде да пишем голмайсторите“… И до ден днешен Костов обича да споделя за този мач: „Пуснахме им първи гол, за да видим колко публика имат на стадиона, а след това им дадохме да вкарат и последния – за да видим колко техни запалянковци са останали“.

„Би Би Си“ отразява мача по следния начин: „В София отборът на народа победи отбора на властта“. А след срещата ЦСКА повече не излиза в дербито с изцяло бял екип -такъв, какъвто носи в сблъсъците със сините до онзи момент.