4 от 4 за Лудогорец срещу Локо (Пд) за Купата

0
ludogorets lokomotiv plovdiv todor nedelev
Снимка: ludogorets.com

Лудогорец и Локомотив Пд се срещат в един от най-интригуващите осминафинали за Купата на Българин днес. Шампионите логично са големият фаворит, не само заради домакинството и класата си, а и заради статистиката. Първият трофей в историята си „орлите“ спечелиха точно в мач срещу Локомотив Пд. Става дума за финала за Купата на България през 2012 година в Бургас. Тогава Локомотив Пд поведе с 1:0 с гол на бразилския халф Даксон Да Сипва. След това се стигна до пълен обрат с голове на друг бразилец – Марселиньо и асистенции на Емил Гъргоров. Интересното е, че и първият мач за първенство в елита на Лудогорец също бе срещу Локо Пд – 0:0 в Каварна.

Ако се върнем към двубоите за Купата, драматично се развиха събитията и през 2014-а, когато двата тима се срещнаха на полуфиналите. В първия двубой в Разград Лудогорец би с 2:0 с голове на Йерун Луму и Христо Златински от дузпа. Така „орлите“ взеха надежден аванс, въпреки че последните 20 минути играха с човек по-малко след изгонването на централния защитник Александър Др. Александров. Реваншът се игра пред празни трибуни на „Лаута“, поради наказание на „черно-белите“. Локо спечели с 1:0, което не му стигна за краен успех. Единственият гол вкара Мартин Камбуров, а три минути преди края той пропусна дузпа, а с това и шанса да вкара мача в продължения. Ударът му от бялата точка бе спасен от Иван Чворович.

Най-убедително със своя съперник Лудогорец се справи през сезон 2016/17 на четвъртфиналите. Тогава треньор на „орлите“ отново бе Георги Дерменджиев, а те разгромиха Локо на „Лаута“ с 4:0. Точни тогава бяха Марселиньо, Вандерсон и Върджил Мисиджан, а Павел Виданов си вкара автогол.

Най-драматична от всички обаче бе последната среща между двата отбора в турнира – на четвъртфиналите през сезон 2020/21. Локомотив Пд бе спечелил Купата в предишните две години и никак не искаше да сдава трофея. Лудогорец поведе чрез гол на Пиерос Сотириу, а секунди преди да изтече триминутното добавено време Георги Минчев изравни, след като Диниш Алмейда му сервира топката на голлинията. Интересното е, че Минчев и в момента е в състава на „черно-белите“, а Диниш Алмейда пък сега е в Лудогорец, но още чака официалния си дебют за тима и продължава да лекува контузия. Така се стигна до продължения. В 114-ата минута Мавис Чибота след самостоятелен пробив вкара победния гол за Лудогорец и „орлите“ спечелиха с 2:1. След края на мача настана меле и Жордан Икоко от „орлите“ и перуанецът Пауло Уртадо от Локо Пд си размениха удари и получиха червени картони.

Така равносметката от 4 елиминации е 4 крайни успеха за Лудогорец. Мачовете са 5, от които „орлите“ спечелиха 4, а Локомотив Пд стигна до една Пирова победа. Остава да видим ще има ли по-различна развръзка днес, или традицията ще се спази./ „Мач Телеграф“