35 години от Кървавия финал! (ВИДЕО)

0
-
-

Безспорно най-известната, най-черната, най-скандалната среща Левски – ЦСКА е финалът между двата отбора за Купата на България от 1985 година, като днес се навършват 35 години от мача, променил българския футбол. „Червените“ печелят трофея с 2:1, което е важно с оглед на доминацията на Левски в предишните дербита, но резултатът далеч не е най-важното от този исторически двубой. Левски си е осигурил титлата преди финала, а Купата трябва да бъде черешката на тортата за най-силния отбор в историята на „сините“ според мнозина. Интересно в лагера на „армейците“ е, че младият тогава Христо Стоичков започва от първата минута на мястото на контузения Стойчо Младенов.

ЦСКА повежда в 26-ата минута, но голът е дълго оспорван, тъй като Георги Славков си повежда топката с ръка, а Николай Илиев и Борислав Михайлов дори спират да играят. След попадението покойният вече Бенкс дразни „синята“ публика с жестове, като искрата на скандала вече е запалена. В 53-ата минута Илия Войнов удвоява аванса на ЦСКА след фамозно изпълнение на пряк свободен удар.

Веднага след това същият Войнов пада в наказателното поле, като съдията Ахмен Яшаров отсъжда дузпа, която е бурно оспорвана от съперника. Боби Михайлов дори си позволява да бута рефера, който обаче не смее да му покаже жълт картон. Вратарят спасява дузпата на Славков, като отново си го изкарва на съдията, а нервите вече не могат да бъдат успокоени.

Следва жестоко нарушение на Пламен Николов срещу Ради Здравков, като в крака на халфа остава дупка, а на терена има кръв. Националът е откаран в болница, а защитникът е изгонен.

Следващият епизод е, когато побеснелият Емил Спасов хваща за гушата фаулиралия го Костадин Янчев, като в мелето се намесва и Стоичков.

До края Левски успява да върне само един гол чрез дузпа на Сираков, но след мача отново напада съдията.

Има много митове за боя след мача, като сред тях са, че съдията Яшаров е със счупено ребро, купата е счупена на парчета, а дори и треньорите Симолията и Шпайдела се хващат гуша за гуша.

Наказанията след „кървавия финал“ обаче не са митове, като на 21-ви юни и двата клуба са разформировани, отнети са треньорските права на Манол Манолов и Васил Методиев, а завинаги от футбола са изключени Борислав Михайлов, Пламен Николов, Емил Велев и Емил Спасов от Левски, както и Христо Стоичков от ЦСКА. Наско Сираков е със спрени права за година. Крахът нанася непоправими щети на някои, сред които и Емил Спасов, за когото се твърди, че има подписан договор с Порто, който 2 години по-късно печели КЕШ.

Година по-късно наказанията са смекчени, но двата клуба връщат имената и трофеите си едва след 10 ноември 1989 година.