30 години от 4-те гола на Стоичков срещу Левски (ВИДЕО)

0

Днес се навършват 30 години от гръмкия успех на ЦСКА във вечното дерби с 5:0 на 1 октомври 1989 г. Христо Стоичков изнася рецитал, като след почивката вкарва 4 гола в мрежата на безпомощния Здравко Здравков, припомня „Тема спорт“. През първата част вече покойният Трифон Иванов открива резултата.

Интересното е, че броени дни преди дербито Любо Пенев е продаден на Валенсия. До този момент от първенството той е реализирал 12 гола за ЦСКА в 6 срещи, а има и още 2 попадения в евротурнирите. Последният мач на Пенев преди трансфера е при 5:1 над Рух Хожув за КЕШ на 27 септември. 4 дни по-късно е вечното дерби, в което армейците отново вкарват 5 пъти.

Червените „подкарват“ Левски от самото начало, но Стоичков на два пъти и Петър Витанов и Емил Костадинов правят пропуски. Голеадата започва в 34-ата минута, когато Георги Георгиев-Гецата центрира от корнер, а Трифон Иванов с глава от непосредствена близост реализира за 1:0.

Но страшното за сините идва след почивката, когато са пометени от урагана Стоичков. В 49-ата минута Ицо поема по прекрасен начин дълго подаване, след което надбягва Кирил Вангелов и с десния крак по земя матира Здравков за 2:0. В 55-ата Камата прави 3:0. След много добра комбинация Ицо получава от Витанов, преминава Стоил Георгиев, стреля с десния крак и след рикошет покачва резултата. „Винаги, когато Стоичков получи топката, всява паника в синята защита“, възкликва коментаторът Николай Колев-Мичмана. Червената публика пък скандира: „Още, още!“ и получава исканото.

В 60-ата минута Стоичков се е върнал в защита и отнема топката от включилия се в атака Вангелов. Ицо веднага праща кълбото към Костадинов на центъра, който се изстрелва към пеналта със забележителен 40-метров рейд, преди да бъде фаулиран с шпагат от Красимир Коев. Стоичков застава зад бялата точка и с отсечен удар вкарва третия си гол в дербито. Крайното 5:0 е оформено в 76-ата минута. Георги Георгиев пуска тънък пас за Стоичков, който финтира бранител и с левия крак разстрелва Здравков за 4-ти път. Така Ицо прави на пух и прах синята защита.

„Спомням си, че празнувахме много сериозно след мача“, каза Георги Георгиев-Гецата пред „Тема Спорт“. „Бяхме в ресторант „Чушките“ в Панчарево, а Миодраг Илич ни пя 4 часа за победата. Малко преди това Левски беше загубил от Антверпен, така че това им тежеше. 5:0 е най-малкото, с което се отърваха. Ние след 70-ата минута поотпуснахме газта. А ако Любо Пенев беше играл, вече щеше да стане наистина страшно за тях, направо не ми се мисли колко гола щяхме да им вкараме“, спомни си Гецата.

Треньорът на ЦСКА в дербито Димитър Пенев се изказа пo-сдържано: „Нека да не ставаме като левскарите, които си празнуват всяка победа в дербито. Това 5:0 оставя хубави спомени, но лошото е, че оттогава минаха 30 години. Такива мачове вече няма“, каза Пената, който беше много разочарован от загубата с 1:2 от Берое.