25 „червени“ трансферни разочарования

0
levski cska vitautas cherniauskas stanislav kostov stivan pereira
-
-

Темата със селекционните процеси на стадион „Българска армия“ е много актуална след напускането на Стойчо Младенов и провала във финала за купата на България. Опитният специалист от една страна обясни подадената оставка с изолацията, в която е поставен относно трансферите на клуба, а от друга, няколко седмици по-рано изрази съмненията си в качествата на футболистите, с които разполага. „Омлет се прави с яйца, без яйца не става“, заключи Екзекутора на Ливърпул. В последните години през Борисовата градина се изредиха половин дузина кори с яйца, а повечето от тях се оказаха с изтекъл срок на годност. „Тема Спорт“ отся 25 от трансферните разочарования в ЦСКА-София, откакто тимът бе вкаран в Първа лига, които оставят лош послевкус в омлета. Да, имаше и безспорни попадения с играчи като Каранга, Али Соу, Жорди Кайседо… но лошите избори превъзхождат в пъти селекционните находки. Сред разглежданите състезатели не попадат пристигналите през лятото на 2016-а от Литекс футболисти, въпреки че и между тях имаше няколко с меко казано съмнителни качества. Разгледани са играчи, които дойдоха в Борисовата градина с очаквания към себе си, но тотално разочароваха. Някои от тях използваха „Армията“ за истински санаториум, в който се възстановяваха от травмите си. Общото между всички 25 футболисти е, че освен, че не оставиха нищо след себе си с червения екип, не се отличават с прогрес и след като напуснаха ЦСКА-София. Бърз преглед на развитието на кариерите им само затвърждава впечатленията, които оставиха в Борисовата градина.

1.Георги КИТАНОВ

Още първият трансфер на ЦСКА-София след вкарването им в Първа лига се оказа напълно неуспешен. Привличането на 21-годишния младежки национал бе прието много добре от червените привърженици, които очакваха линията на налагане на млади български футболисти да бъде продължена и занапред. Това обаче не се случи, а Китанов разочарова тотално и още след първия си сезон на „Армията“ предаде мястото под рамката на литовеца Витаутас Черниаускас, който също далеч не бе убедителен, но превъзхождаше родния страж по всички показатели. Китанов изигра едва 38 мача с червената фланелка, а след престои в румънските Астра Гюргево и Петролул, в момента пази за втория в малтийския шампионат Флориана. Абсолютен трансферен провал!

2.Вилмар ДЖОРДАН

Мощният колумбийски нападател бе оставил чудесни впечатления с престоя си в Литекс между 2013 и 2015 година, когато в 54 шампионанти двубоя отбеляза 29 гола. Бе привлечен в края на летния трансферен прозорец през 2016-а и се очакваше да реши проблемите на червените в атака. Той обаче пристигна в Борисовата градина с наднормено тегло в стил 130-килограмовия период на Ники Михайлов. За разлика от родния страж обаче колумбиецът не показа желание за промяна, а престоят му на „Армията“ продължи едва месец, в който записа 4 участия и не успя да се разпише. Смени общо 7 клуба след като напусна ЦСКА-София, като до скоро се подвизаваше в бразилската Серия Д, а сега рита за венецуелския Португеса.

3.УКРА

Португалското крило, което имаше във визитката си спечелена Лига Европа с Порто през сезон 2010/11 и повиквателни за мъжкия национален отбор използва Борисовата градина за санаториум. Пристигна на „Армията“ в началото на 2018 година, като не подписа веднага договор, тъй като бе контузен. Контрактът между двете страни стана факт на 13 февруари, но скоро след това се оказа, че травмата на португалеца се е завърнала. В края на март Укра най-накрая бе готов за игра и записа 17 минути при домакинството на Ботев Пловдив. Те обаче се оказаха последни за него с червения екип, тъй като… отново се контузи. Напусна санато…, простете – ЦСКА-София през юни същата година. В момента 34-годишният футболист е резерва във втородивизионния португалски Рио Аве.

4.Кевин КУБЕМБА

Конгоанският нападател пристигна в ЦСКА-София в началото на 2017-а, по едно и също време с Фернандо Каранга. Доста снажен и с наглед добра физика, се очакваше да създава сериозни неприятности за родните защити и да влезе в лют спор с бразилеца за мястото на върха на атаката. Бързо обаче юношата на френския Амиен демонстрира, че е един от най-слабите нападатели, стъпвали в Борисовата градина. Ще се запомни с нескопосаните си отигравания и неумението пред гола. Въпреки високия си ръст играта с глава му бе чужда. В момента Кубемба защитава цветовете на Куала Лампур в Малайзия.

5.Кевин МЕРКАДО

Еквадорското крило даде на играта на ЦСКА-София точно толкова, колкото и привлечения по същото време негов съименник от Конго – нищо. С прилична за родните стандарти бързина, но отчайващи технически качества и липса на футболен интелект Меркадо е перфектният пример за „житен бегач“. Тичаше много, но без никаква ефективност. Ще остане в историята като футболиста, донесъл първата шампионатна победа на ЦСКА-София в Разград с удар извън наказателното поле. Това е и едно от двете му попадения в 32 мача с червения екип. След като напусна „Армията“ премина през Чили и Мексико, преди да се завърне в родината си, където за последната година има точно 4 официални мача за ЛДУ Кито. Кариерата му след ЦСКА-София само затвърждава впечатленията, които остави на „Армията“.

6.Хеан БЛАНКО

Бе привлечен на „Армията“ с идеята да бъде равностойна алтернатива на вече превърналия се в звезда Фернандо Каранга. Бързо обаче стана ясно, че хилавият колумбиец може да се конкурира единствено с Милчо Ангелов за подгласник на бразилския нападател, като тогавашния наставник на червените Стамен Белчев нееднократно призна, че тимът му е зависим от Каранга, който няма реална алтернатива. Бланко изигра само 15 мача за ЦСКА-София, в които все пак вкара 4 гола. Само веднъж в кариерата си пък е успявал да се разпише повече от 7 пъти в една кампания. След 3 години обратно в родината, от която не бе излизал преди идването в ЦСКА-София, премина и през финландския Илвес, а сега е в еквадорския Текнико Универсарио, където също е резерва.

7.Роланд АЛБЕРГ

Нидерландският офанзивен халф трябваше да бъде перлата в селекцията на ЦСКА-София през зимата на сезон 2017/18. Юношата на АЗ Алкмаар бе привлечен с предварителен договор от участника в МЛС Филаделфия. А от „Армията“ признаха, че дълго са следили играча и са изчаквали правилния момент за да го привлекат. Американските медии пък разкриха, че в Борисовата градина Алберг ще взима по-висока заплата, от тази, която е прибирал в САЩ – 33 хиляди долара на месец. Халфът по никакъв начин не оправда добрите условия в договора си, като вероятно повечето фенове на ЦСКА-София дори не помнят, че е бил част от тима. Участва в едва 13 срещи, повечето като резерва. Сега играе за Маастрихт във втора нидерландска дивизия.

8.Стивън Перейра

Представянето на защитника от Кабо Верде в 13-те му мача с червената фланелка може да бъде сумирано с един-единствен момент от дербито срещу Левски на 24 февруари 2019 година. В 45-ата минута на онзи мач Паулиньо от сините центрира слабо в наказателното поле далеч от който и да е свой съотборник и право на главата на Перейра. Бранителят обаче вместо да изчисти, подаде на вратаря или каквото и да си поиска друго, като нападател от световна класа заби топката в горния десен ъгъл и донесе победата с 1:0 на Левски. “Определено не е резултатът, който искахме, но главите горе“, изцепи се след мача Перейра, а това бе и последният му мач за ЦСКА-София. От януари насам голмайсторът блести за Марицбург Юнайтед ЮАР.

9.Едвин ДЖЕСИ

Бърз, експлозивен, физически силен, с чудесен ляв крак и силни мачове за Рода в Ередивизие преди престоя в норвежкия Алесунд. На 26 години и в разширения състав на ганайския национален отбор. С тази визитка пристигна на „Армията“ през сезон 2017/18 Едвин Джеси, а феновете очакваха с него и Десподов по двата фланга и Фернандо Каранга на върха на атаката, най-накрая да бъде сложен край на хегемонията на Лудогорец. Ганайското крило обаче се оказа силно прехвалено, а точно месец бе нужен на защитниците по родните терени за да разберат, че Джеси разполага само с един финт, а използва десния си крак за патерица. За 3 години у нас, в които бе и преотстъпван, той изигра 61 мача, в които отбеляза едва 7 гола, а силните му изяви се броят на пръстите на едната ръка.

10.Томи Юрич

191-сантиметровият нападател, който има над 40 мача за австралийския национален отбор, също използва стадион „Българска армия“ да санаториум. Подобно на Укра и той пристигна в Борисовата градина с добра визитка и спечелен континентален трофей (Азиатската ШЛ през 2014-а и Купата на Азия през 2015-а), но и контузия. Подписа с ЦСКА-София на 27 август 2019, година след като бе участвал на световно първенство в Русия, но дебютира едва през октомври, след което отново отсъства до декември. За година и половина изигра само 11 мача, в които се разписа точно веднъж. Периодът в ЦСКА-София му послужи като чудесен трамплин да се завърне в австралийската А-Лига, където премина през Аделаида и Макартър.

11.Вив-Соломон Отабор

Според много червени привърженици – най-слабият чужденец, носил екипа на ЦСКА-София. Яловото крило получи предостатъчно шансове да се докаже, но ги пропиля просто защото му липсваше класа. Отабор изигра 22 мача, в които все пак вкара веднъж, а в една от поредицата си слаби срещи си навлече сериозни освирквания от трибуните, откъдето за съжаление се чуха и расистки звуци по негов адрес. Поредното крило, привлечено на „Армията“, което нямаше никакъв усет към гола и комбинативната игра.

12.Диего ФАБРИНИ

Италианецът ще бъде запомнен с двата трансфера, които осъществи за едно лято. На 28 май 2019 подписа с ЦСКА-София за три години, а във визитката му личаха 3 сезона в Серия А, 5 в Чемпиъншип и едно участие за италианския национален отбор. Остави добри впечатления в първите си мачове с червения екип, но в края на август изненадващо напусна в посока Динамо Букурещ, тъй като обяви, че не се чувства щастлив. След два сезона в румънската столица се завърна в родния Асколи, а сега се подвизава във втородивизионния Алесандрия.

13.Денис ДАВИДОВ

„Следим Давидов от една година, но тогава не успяхме да го привлечем, защото беше много скъп“, заяви Стойчо Стоилов малко след като обявеният в началото на кариерата си за Руския Меси халф подписа с ЦСКА-София през лятото на 2019-а. Качествата на юношата на Спартак Москва обаче бързо бяха разкрити от майстор Люпко Петрович, който рядко го включваше дори в групата за двубоите. Давидов изигра едва 4 срещи за армейците, които се разделиха с него в началото на пандемията от коронавирус. През този сезон бившата голяма надежда на местния футбол се подвизава в четвъртодивизионния Знамя Труда…

14.Стефано БЕЛТРАМЕ

Дербито с Левски на 15 февруари 2020 бе първият двубой в кариерата на 27-годишния по това време халф в елитна дивизия. След силна есен за втория отбор на Ювентус в Серия Ц той пристигна на „Армията“ за да бъде достойна алтернатива на Тиаго Родригес. Това обаче не се случи и дори и когато португалецът бе в слаба форма, бе предпочитан пред мудния италианец. Белтраме показа, че умее да разчупва играта, но тези епизоди бяха твърде редки и най-често срещу по-слаби защити. Сериозно издишаше във важните мачове и показа, че не може да му се има доверие и да бъде водеща фигура в тима. От началото на миналата година носи цветовете на Маритимо, като досега е изиграл 21 мача, в които се е разписал 3 пъти. 4 попадения пък отбеляза преди това за ЦСКА-София.

15.Жул КЕЙТА

Самопровъзгласилият се за Неймар от Гвинея флангови футболист изигра 21 мача, в които вкара 3 гола като преотстъпен за ЦСКА-София, но създаде куп главоболия за всички в клуба. За разлика от един от предшествениците си по крилото – Меркадо, той притежаваше както скорост, така и технически качества, но абсолютно никакъв футболен интелект и имаше проблеми с дисциплината. Тръгна си от „Армията“ преди края на есенния полусезон заради семейна трагедия и после забрави да се върне в течение на няколко месеца, в които клубът се опита да се раздели с него дисциплинарно. През лятото пък от Ланс имаха претенции, че ЦСКА-София е бил длъжен да задържи крилото за постоянно, като се стигна до съд, а ФИФА оправда червените. Кейта вече почти година е без отбор, а последният му мач е вечното дерби през април м.г.

16. и 17. Джером СИНКЛЕЪР и Адалберто ПЕНЯРАНДА

Двамата дойдоха в комплект под наем от Уотфорд часове преди затварянето на трансферния прозорец през лятото на 2020-а, като трябваше да заместят спазарения за Дижон Али Соу. В крайна сметка сделката за гамбиеца пропадна, което се оказа страхотна новина за ЦСКА-София, с оглед на демонстрираното от Синклеър и Пеняранда с червения екип. Англичанинът се отчете с 27 мача и 3 гола, а венецуелецът с едва 9 срещи и нито едно попадение. Едва ли тези показатели щяха да са достатъчни за да бъде заместен Соу… Армейците не се възползваха от правото да задържат двамата, като оттогава Синклеър е без отбор. Пеняранда пък кара шести период под наем в шести пореден сезон в осмия в испанската Сегунда Дивизион – Лас Палмас.

18.Юнус САНКАРЕ

Юношата на ПСЖ с 12 сезона, 273 мача и 27 гола във френската Лига 1 е най-високоплатеният футболист в историята на ЦСКА-София. Халфът от своя страна се отблагодари с нищожен принос на терена и куп скандали извън него. В 23 двубоя с червения екип отбеляза 3 попадения, точно в колкото открити спора влезе с треньорите си за 8 месеца на „Армията“. Едва не скочи на бой на Стамен Белчев след като бе заменен при домакинството на Клуж в Лига Европа, като това далеч не са единствените изцепки на французина, който влиза в ареста още през 2010 година. Санкаре напусна „Армията“ през февруари миналата година след конфликт с Бруно Акрапович, като след кратък престой в Панатинайкос се замеси в нови скандали в турския Гиресунспор.

19.Хамза ЧАТАКОВИЧ

Стигаме и до настоящата кампания. Няма как опрестоят на Хамза Чатакович в Борисовата градина да бъде определен с друга дума, освен разочарование. Босненският халф трябваше да наследи диригентската палка в средата на терена от напусналия Тиаго Родригес, но вместо това изгуби битката за позицията зад централния нападател от… крилото Греъм Кери. Чатакович разочарова с първите си изяви с червения екип, а след идването на Стойчо Младенов рядко попадаше дори в групата на тима. Напусна безславно през зимата, като се завърна във ФК Сараево в родината си. Изигра 12 мача за ЦСКА-София, в които вкара веднъж.

20.Жуниор НЗИЛА

Често във футбола от сухите факти не може да се добие ясна представа за качествата на даден играч. Е, случаят с Жуниор Нзила не е такъв и те перфектно илюстрират нивото на младия халф. Французинът се подвизава на „Българска армия“ като преотстъпен от третодивизонния швейцарски Киасо, а през зимата изкара неуспешни проби в четвъртодивизионен френски тим! За ЦСКА-София има общо 4 мача, в които е бил на терена 93 минути. Смятаме, че не е нужно да добавяме каквото и да е…

21.Яник ВИЛДСХУТ

Един от най-яловите футболисти, стъпвали някога на „Българска армия“. В 32 мача в първенството и турнира за купата на България така и не успя да се разпише. Бе на терена близо 30 астрономически часа, пропиля една дузина 100-процентови ситуации, във всяка от които езикът на тялото му напомняше на притеснена гимназистка на изпит, за който не е учила. Проблемът на нидерландеца пред гола е психологически. Това бе потвърдено и от Стойчо Младенов. Той обаче изглежда нерешим. Или поне не от треньор или психолог, може би психиатър и медикаменти биха се справили. След като цяла есен бе твърд титуляр през пролетта доста по-често се заседяваше на пейката, а приносът му е еднакъв без значение дали се появява на терена в първата или 70-ата минута – нулев. Демонстрира го и Алън Пардю с оставянето му на резервната скамейка през целия финал срещу Левски, въпреки негативния резултат.

22.Йоан БАЙ

Както нееднократно вече сме писали, ЦСКА-София е първият професионален отбор в кариерата на 25-годишния футболист. И това си личи. Крилото не разполага нито с качества, нито с манталитет за тим, който трябва да се бори за титлата. Бе привлечен на „Армията“ заради цифром и словом един силен мач в турнира за купата на Франция срещу Олимпик Марсилия. Способен е на епизодични фойерверки, но е много непостоянен и му липсва самочувствие. Не успя да спечели доверието на никой от тримата треньори, които минаха през Борисовата градина през този сезон. Също не се появи в игра във финала срещу Левски, което е достатъчна оценка за представянето му през сезона и цялостното му ниво.

23.Карло МУХАР

Фактът, че от полския Лех Познан звънят на пожар в офисите на „Армията“ с молба червените да задържат преотстъпения им футболист, говори достатъчно. Хърватинът е бавен, тромав, нестабилен в защита, понякога ненужно груб и с минимален принос в офанзивен план. Все пак бе един от двамата (от общо 8 привлечени през лятото), които взеха участие във финала срещу Левски. В битката за златото обаче опорният халф продължи следваната през цялата пролет линия на посредствени представяния и бе сред най-слабите на терена. Превръща се в поредният взет през лятото, който ще напусне след по-малко от 12 месеца в Борисовата градина.

24.Томас ЛАМ

Финландецът бе привлечен преди плейофите за влизане в групите на Лигата на конференциите и именно реваншът срещу Виктория Пилзен се превърна в дебюта му с червената фланелка. Лам започна стабилно престоят си в ЦСКА-София, но постепенно формата му спадна, а през пролетта е направо катастрофална. Преследван е и от контузии, които също му пречат да навлезе в ритъм. Самият играч призна пред „Тема Спорт“, че му е по-удобно да действа в центъра на терена, а не в защита, а показва това и с несигурните си действия в ядрото на ариергарда. Често допуска елементарни грешки, като две от тях се оказаха фатални за амбициите на червените през този сезон. Сбърка детински за първия гол на Заря Луганск в Украйна в мач, който бе последен шанс за тима да остане в борбата за излизане от групата си. Не е нужно да припомняме пък нескопосаните му действия при попадението за Левски във финала за купата. Впрочем Лам е другото лятно попълнение, взело участие в двубоя, но и той бе сред най-слабите, а може би и най-слабият на терена.

25.Браян МОРЕНО

Подобно на случая с Жуниор Нзила и тук цифрите говорят достатъчно. При двама различни треньори случаите, в които младият флангови играч попадна в групата за двубоите се брои на пръстите на едната ръка. Участията му пък са равни на броя на наставниците – две, по едно, предоставено от всеки от тях. И Стойчо Младенов, и Алън Пардю пуснаха колумбиеца да се разтъпче през второто полувреме на сблъсък с Ботев Пловдив. Няколко месеца след като пристигна в Борисовата градина този футболист продължава да е пълна загадка за червените привърженици. Само щрихираме факта, че Морено дойде контузен, за да попитаме – той и Гарсес ли бяха селекцията, с която от „Армията“ мислеха, че могат да съборят от трона Лудогорец, дал няколко милиона евро за трансфери през зимата?