ТВ правата в Европа и у нас

0

Появата на Diema Sport преди две години оказва решителното раздвижване на пазара около А група. Българинът не е свикнал да плаща – ние теглим филми, музика, срещу 15-20 лв. на месец гледаме футбол от четирите най-големи първенства в Европа, Шампионска лига, Лига Европа, европейските квалификации.

Лукс, на който на Запад зрителите не могат да се радват – дори да искаш да гледаш всички тези първенства, няма единна платформа, която да ти позволи да ги гледаш на едно място. Например в Германия дори няма телевизионен канал, който да е купил правата за испанската Ла Лига и това е възможно само през австрийски онлайн портал, който си е осигурил и правата за Германия.

Ето кратка справка за това кой зрител какво плаща за футбол у нас и в Европа:

Германия
Sky Бундеслига, Купа на Германия, Премиер лийг, Шампионска лига, Лига Европа, формула 1 – 48,99 евро на месец
sportdigital Чемпиъншип, Белгия, Холандия, Португалия, Русия, Шотландия, Копа Либертадорес – 5 евро на месец
laola1.tv (caмо онлайн) – Ла Лига, Копа дел Рей, Турската Суперлига – 5 евро на месец
Англия
SKY, Премиер лийг (126 мача), Чемпиъншип, Кепитъл Уан Къп, Шампионска лига, Европейски квалификации, Ередевизия и Ла Лига – 46 паунда на месец
BT Sport Премиер лийг 46 мача), Лига Европа, ръгби и Moto GP -13,50 паунда на месец (цената ще се промени от следващия сезон, когато Шампионската лига минава изцяло в ВТ)
Италия
Sky, Серия А, Бундеслига, Серия А, Ла Лига, Лига 1, Европейски квалификации, формула 1, MotoGP, НБА – 47 евро на месец
Турция
Digiturk, Lig TV: Турска суперлига, баскетбол от Турция, Премиер лийг – 29 турски лири на месец
Румъния
Digisport, Шампионска лига, Лига Европа, Евроквалификации, Румънска лига 1, Купа на Румъния, Купа на лигата, ФА Къп, Серия А, Ла Лига, Испанска купа, Лига 1, Купа на Франция, Купа на Германия, Копа Либертадорес – 25 лева на месец (само в пакет с телевизия от RDS)
Швеция (където е собственикът на Нова MTG)
Viasat, Шампионска лига, Премиер лийг, ФА Къп, Лига 1, Купа на Германия, Национални отбори на Англия, Германия и Швеция, Холей, Формула 1, MotoGP, Голф Денис – 515 шведски крони на месец (около 54 евро)

Разпределение на печалбата от страна на клубовете:

България
40% – поравно между всички участници, 7,5 % – според място в класирането към 31 декември (дялове – първият получава 12 дяла, последният 1), 7,5% – според получени точки в класиране към 31 декември (дялове – събират се всички точки на клубовете, общата сума се дели на толкова дялове, точките на всеки участник се умножават по цената на един дял), 15% – разпределят се поравно между клубовете с осветление, 30% – според място в крайното класиране.

Англия
50% – поравно между всички участници, 25% – според класиране (дялова система 210 дяла се разпределят – 20 за първия, 19 за втория… 1 – за последния), 25% – според брой излъчени мачове (дялова система – 167 дяла – за всеки мач по един).

Германия
Разпределение според класиране в последните 4 сезона по система: 40% според класиране актуален сезон, 30% според класиране предишен сезон, 20% според класиране преди 2 сезона и 10% според класиране преди 1 сезон.