Над 10 000 изгледаха първия кръг на шампионата по мотокрос в Поморие

0
-
-

Успешно завърши първият кръг на Републиканския шампионат по мотокрос, който се проведе в с. Порой, Поморие. Над 10 000 зрители през двата състезателни дни изгледаха надпреварата, като участие в нея взеха 103 пилота от България, Румъния и Турция.

В клас МХ 65 победата и в двата манша спечели Виктор Бориславов (КТМ, Мото Спорт Варна, 50 точки). На втората позиция на подиума за награждаване се качи Християн Георгиев (КТМ, НСА Моторспорт, 42 т.). Трети от кръга е Золтан Ордог от Румъния (Хускварна, 42 т.). В първия манш при най-малките Георгиев се класира трети, оставяйки зад румънеца Ордог, а във втория двамата си размениха позициите в крайното подреждане и българинът финишира зад победителя Виктор Бориславов.

В клас МХ 85 c.c. Николай Малинов (КТМ, МСК Севлиево, 50 т.) беше над всички и в двата състезателни манша, за да ги спечели убедително. Втори и трети и в двете пробягвания се класираха Димитър Грозданов (КТМ, МСК Калабак 1969, 44 т.) и Кристиян Иванов (КТМ, НСА Моторспорт, 40 т.).

В клас МХ 2 победата по категоричен начин спечели Хакан Халми (КТМ, МСК Севлиево, 50 т.), който от старта до финала водеше колоната, а накрая завърши с 43 секунди пред втория Любомир Васев (Ямаха, Еър Макс Рейсинг, 42 т.). Със същия точков актив от състезанието си тръгна и Алекс Димитров (КТМ, Мото Спорт Варна), който в първия манш завърши втори, а във втория финишира трети.

Истинска румънка битка за победата се разрази в клас МХ 1. Джордже Кабал (КТМ) и Адриан Радута (Ямаха) направиха изключително впечатление с карането си, особено във втория манш. Кабал успяваше още след старта да поведе колоната, но технически проблем му попречи да запази лидерската позиция и беше изпреварен от Радута, който финишира като победител с 30 секунди преднина. Във втория манш Радута водеше през цялото време с аванс от 20 секунди пред Кабал, но в предпоследната обиколка падна и Кабал оглави класирането. С много мощна атака в последната обиколка Радута си върна първото място, но в последните два завоя Кабал успя да го мине от вътрешната страна и да пресече финала като победител за кръга. И двамата събраха по 47 точки, но заради по-доброто класиране във втория манш Кабал се качи на първото място на стълбичката. Трети и в двата манша остана Шевки Шевкиев (Сузуки, Турция), а от българските пилоти на 4-то място се нареди Ивелин Манев (КТМ, Моторейсинг Варна).

В клас МХ стартовата бариера беше пълна с пилоти до последното място – 40 състезатели. Победата в двата манша с много силно каране спечели Владимир Попов (Кавазаки, НСА Моторспорт, 50 т.). Мартин Тодоров (КТМ, Еър Макс Рейсинг) се завърна на трасето след близо половин година отсъствие заради контузия и завърши втори в първия манш, след което трети във втория, като започва сезона с 42 точки. Юлиан Райчев (Кавазаки, МСК Панчо Рейсинг Тийм) се качи трети на подиума за награждаване с актив от 37 точки, ставайки шести в първия манш, а във втория финишира половин минута след победителя Попов.

Следващият кръг от Републиканския шампионат ще бъде на 7 май в Севлиево, като на трасето ще се проведе и Европейският шампионат по мотокрос в класовете МХ 65, МХ 85 и Open.