Едно безумно лято на ЦСКА

0
-
-

„С такова откритие толкова време гардероб подпираме“. Започвам с този лаф от „Маневри на петия етаж“, защото изглежда някак подходящ, когато говорим за абсурдите в българския футбол. Абсурди, които често спохождат трикратния полуфиналист в Европа ЦСКА. През горещото лято на 1999 г. „армейците“ минават през много налудничави завои, за да продължат своето съществуване. Нека си припомним огромните циркове, които се разиграват на „Армията“ тогава.

На 23 юли 1999 г. в ЦСКА на бял кон пристига легендата Любослав Пенев. „Ел Голеадор“ печели изборите за президентския пост и сваля от власт Илия Павлов и „Мултигруп“. За бъдещия селекционер на България гласуват 162-ма от делегатите. На Общото събрание Павлов обявява, че идват тежки дни за ЦСКА. Така и става.

Битката за канцелариите

Циркът започва с все сила, когато след събранието хората от старото ръководство окупират канцелариите на стадион „Българска армия“. Новият президент Любо Пенев временно е прогонен от Борисовата градина и за няколко седмици в ЦСКА има две власти, което е уникално събитие в историята на родния гранд. В дните след избора Любо започва официално да се води президент на ФК ЦСКА, а Илия Павлов на ПСК ЦСКА АД. Казусът е взет под внимание от Комитета за физическото възпитание и спорт, който признава за легитимна структурата на Пенев.

Според Павлов обаче футболистите на ЦСКА имат договори с ПСК ЦСКА АД. По това време на „червените“ са нужни малко над 3,5 милиона марки, за да обезпечат следващия сезон, а на клубната шия висят и дългове от 700 000 марки по стари трансфери, както и 1 милион лева към държавната хазна. Любо Пенев обаче е категоричен, че няма да има проблеми по финансирането на ЦСКА. Обещани са испански и английски спонсори. В новия Управителен съвет на клуба 32-годишният бивш национал включва чичо си Димитър, четирима военни и двама запалянковци.

Феновете поемат управлението

Панаирът е пълен, когато в едно ранно утро група фенове, предвождани от журналиста Румен Янков, завземат „Армията“. Това е нов невиждан епизод в историята на българския футбол! Янков става изпълнителен директор на клуба, а някои от другите привърженици също получават длъжност. Така например за шеф на стадиона е определен фенът Цар Борис, когото наричат така заради визуалната му прилика с бащата на Симеон II. Истинската самоличност на въпросния Цар Борис се губи през годините и днес малцина свидетелстват, че истинското му име е Андрей Иванов. И докато феновете безпрецедентно стават началници и ръководят на „Армията“, ЦСКА изведнъж се оказва с два отбора и двама старши треньори.

ЦСКА на Стойчо и ЦСКА на Пената

Битката за власт между двата полюса продължава с пълна сила. В средата на юли „Мултигруп“ уволнява наставника Димитър Пенев, който месец и половина по-рано е вдигнал купата на „Армията“, и назначава за старши треньор Стойчо Младенов. След 23 юли обаче от лагера на Любо Пенев са категорични – Пената е начело на отбора, никакъв Стойчо! От старото ръководство обаче навестяват ЦСКА в базата Трапенкамп в Германия, където тече лятната подготовка.

Треньорският екип на „червените“ (Стоил Трънков, Румен Апостолов, Сашо Симов) е свален от автобуса на отбора, а тренировките са поети от Стойчо Младенов. Той обявява, че избира за свои асистенти Методи Томанов и Георги Велинов. В отговор „Ел Голеадор“ издава заповед ЦСКА да се прибира моментално в България. Това обаче не се случва. Дни по-късно сваленото ръководство праща чартър в Германия, който да прибере тима. Вместо в София самолетът трябва да кацне във Варна. По същото време от испанския Селта се чудят дали Любо Пенев е прекратил кариерата си, или ще се завърне да играе при тях.

Пришиват надпис върху екипите

Докато тече целият хаос, началото на сезона чука на вратата. В първия кръг ЦСКА гостува в Бургас на силния Нефтохимик. Новото ръководство на „армейците“ сменя емблемата на клуба и връща тази с червената звезда от времето преди 10 ноември. Върху надписа „Мултигруп“ на екипите е пришито „ЦСКА“. От „Мулти“ обаче са категорични, че компанията има договор за спонсорство с футболния клуб до 2000 г. и той трябва да бъде изпълнен. ЦСКА започва официалните си мачове с фланелките, с които е загубен финала за Купата на България от Левски от по-предния сезон.

Пари нема, действайте

Касата в ЦСКА бие на кухо. Покрай всичко друго върху тима се стоварват и дългове за ток, вода и телефон – около 32 000 деноминирани лева (бел. авт. – в началото на юли е извършена деноминация, според която 1000 стари лева са равни на 1 нов). Клубът чака свежи финанси от траншовете по трансферите на Стилиян Петров в Селтик и Мартин Петров в Сервет. Никой обаче не е сигурен в банковата сметка на кое от двете ръководства ще постъпят въпросните пари. Докато стагнацията се засилва, Любо Пенев се е заел да превърне ЦСКА в АД.

Стратега ползва един отбор в „А“ група и друг в Европа

Въпреки финансовата криза столичният гранд се гласи да играе в Европа. Безпорядъкът обаче така или иначе е пълен. Националът Илия Груев има принципна договорка със старото ръководство да подсили ЦСКА, но при новите обстоятелства остава в Нефтохимик. Пропадат и преговорите с 21-годишния нападател Христо Йовов. Заради всичко това Димитър Пенев събира в отбора си играчи, които никога преди това не са и тренирали заедно. Това се случва преди първия мач от евротурнирите – гостуването на Портадаун в Северна Ирландия. Пената се лишава и от халфа Митко Трендафилов и младата надежда Димитър Бербатов, с когото на 2 август ЦСКА сключва трудов договор №136 срещу „основно трудово възнаграждение“ в размер на 67 лева.

Около Трендафилов се заформя голям скандал, след като клубът от Борисовата градина дължи за него 350 000 лева на Нефтохимик. Пирин пък търси 100 000 марки от ЦСКА за Бербатов. Положението с нападателя и „орлетата“ е разрешено бързо, но кашата около случая „Трендафилов“ е голяма. В резултат БФС спира картотеките на новите в състава. „И други клубове дължат пари, но БФС спира само ЦСКА“, констатира тогава Димитър Пенев.

Всъщност „червените“ едва успяват да покрият бройката от минимум 18 картотекирани за сезона и са на крачка от изхвърляне от „А“ група поради липса на футболисти! Заради контузии обаче съставът остава само с 14 състезатели за старта на родното първенство. В Европа пък идва сръбско подкрепление от Обилич, което обаче няма право да играе на вътрешната сцена. Това са вратарят Ненад Лукич, защитникът Саша Мъркич, халфовете Драган Шарац и Иван Литера и крилото Саша Ковачевич. Така Пената играе с един състав в „А“ група и със съвсем различен в евротурнирите.

Бедни срещу богати

На фона на цялата бъркотия и множеството циркове ЦСКА започва битка за титлата с обезпечения финансово Левски. В първия кръг отборът пада от Нефтохимик с 1:2. За „шейховете“ точен от дузпа е Груев, а Александър Томаш си вкарва автогол. Красимир Чомаков пък бележи почетния гол. След това на мускули тимът от „Армията“ започва да печели мач след мач. Постигната е и победа над Левски с 1:0. Голът е дело на Димитър Иванов в 36-ата секунда, а след почивката Милен Петков дори пропуска дузпа. С капитана на ЦСКА е свързан друг скандал от кампанията. Петков отказва да замине с отбора за гостуването на Нюкасъл, макар до последно да му пазят мястото в самолета за Англия. Причината за недоволството на звездата е, че клубът се бави да му плати дължими по договор $40 000.

В края на годината ситуацията в Борисовата градина е повече от бедствена. Тогава положението е спасено от Васил Божков, който успява да стабилизира ЦСКА. „Червените“ фенове обаче чакат три лета преди през 2003 г. любимият им отбор отново да ликува с шампионската титла.

Източник – Спортал
Рубрика – От скрина