
Стадион „Гелора Бунг Карно“ в Джакарта, назоваван съкратено GBK, посреща мачовете на България от FIFA Series 2026. Турнирът в Индонезия стартира днес с двубоя на „лъвовете“ срещу Соломонови острови, който е с начало 10:30 часа българско време.
Съоръжението е построено в началото на 60-те години на миналия век, под давлението на първия индонезийски президент – Сукарно, и ръководството на архитект Фридрих Силабан.
GBK е част от парк, в който е разположен цял спортен комплекс с игрище за бейзбол, още футболни терени, плувен басейн и зала за баскетбол и бадминтон, приела концерти на Тина Търнър, „Юрая Хийп“, „Тейк Дет“ и др. Любопитно е, че за построяването на GBK навремето е взет паричен заем от СССР.
Първоначално стадионът е побирал 110 000 души, като в днешно време капацитетът е сведен до 77 000 седящи места. Така по максимален брой зрители съоръжението в Джакарта се нарежда пред световноизвестни арени като „Маракана“, „Олд Трафорд“ и „Алианц Арена“, например. На GBK са забивали през десетилетията „Металика“, Мик Джагър, „Бон Джоуви“ и др.
Междувременно домакините от Индонезия очакват пълни трибуни на финалния мач в турнира, който ще противопостави победителите от двата първи мача. Очаква се това да бъдат България и Индонезия, а на трибуните се предполага, че ще има около 65 000 зрители. По-скоро пък стадионът ще бъде полупразен за нашия мач със Соломонови острови./ „Мач Телеграф“






