Финансова революция във футболна Англия

0
futbol pari
- -

Английската Висша лига е на прага на съдбоносна промяна, докато 20-те клуба се готвят за решаваща среща в Лондон. На дневен ред е гласуване за потенциална промяна на финансовите правила, които управляват състезанието, като несигурността около изхода е огромна. Дебатът е съсредоточен върху замяната на настоящите Правила за печалба и устойчивост (PSR).

 

Две основни предложения са на масата, всяко от които може да промени из основи финансовия пейзаж на най-богатото първенство в света.

Коефициент на разходите за отбора (SCR)
Първото предложение е моделът „Коефициент на разходите за отбора“ (SCR), който е подобен на финансовия феърплей на УЕФА. Той позволява на клубовете да харчат определен процент от общите си приходи за разходи по отбора, включително заплати, трансферни такси и комисиони за агенти.

Предложение на Висшата лига: Лимит от 85% от приходите.
Правило на УЕФА: Лимит от 70% от приходите.

Девет от 20-те клуба в лигата вече трябва да се съобразяват с правилата на УЕФА поради участието си в европейските клубни турнири, което прави този модел познат за част от елита.

„Закотвяне“ от горе до долу (TBA)
Втората, далеч по-противоречива идея, е така наречената „Ancoragem Topo-Base“ (TBA) или „Закотвяне от горе до долу“. Този модел на практика функционира като таван на заплатите. Той би ограничил разходите на всеки клуб за заплати на играчи, трансферни такси и комисиони за агенти до петкратния размер на приходите на последния в класирането отбор, генерирани от телевизионни права и наградни фондове. Този подход би наложил твърд таван на разходите, независимо от собствените приходи на даден клуб.

Разделение между клубовете
Гласуването тази седмица ще определи кой модел ще замени сегашната система (PSR), която позволява загуби до 119 милиона евро за тригодишен цикъл. Нито една от двете системи обаче не се приема единодушно.

Няколко от клубовете, които не участват редовно в европейските турнири, настояват за хибриден модел и отхвърлят идеята за SCR. Тяхната позиция е подсилена от притесненията относно допълнителните приходи, които топ клубовете ще получат от разширяването на европейските състезания и Световното клубно първенство. Те се опасяват, че това ще увеличи още повече пропастта между богатите и останалите.

От другата страна са грандове като Манчестър Юнайтед, Манчестър Сити и Астън Вила, които не искат и да чуят за модела TBA. Тяхното опасение е, че подобен таван на разходите ще намали конкурентоспособността им спрямо европейските гиганти извън Англия.

Асоциацията на играчите е против тавана на заплатите
Асоциацията на професионалните футболисти (PFA) също се включи в дискусията, изразявайки сериозна загриженост относно въздействието, което моделът TBA може да окаже върху договорите на играчите.

Синдикатът на играчите се противопоставя на модела TBA и вече е наел известния адвокат Ник де Марко, готвейки се за възможни съдебни действия, ако правилото бъде прието.

0 0 votes
Article Rating
Абонирай се
Известие от
guest
0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments