3 трофея, 16 милиона и урок по лидерство: Йовичевич с равносметка на престоя си в Лудогорец

0
ludogorets igor iovichevich
Снимка: ludogorets.com
- -

Бившият треньор на Лудогорец Игор Йовичевич даде голямо интервю пред хърватското издание „Ютарни лист“.

„Вече има нови обаждания, ще помисля добре. С Лудогорец спечелихме три трофея и 16 милиона евро чрез трансфери. Гордея се с историческото си постижение“, започна Йовичевич.

„Прекрасни 9 месеца имах в Лудогорец. Разград е малък град, феноменален за моите нужди. Живял съм и съм работил в по-големи градове и по принцип за мен няма значение дали е 300 000 или 3 милиона души. Когато се фокусираш върху работата, така или иначе нямаш време за нищо друго. Спомням си разговор със Славен Билич, когато клубовете ни се срещнаха в Саудитска Арабия. Той казва, че когато резултатите са положителни, всеки град е красив, а когато си в лоша серия, дори Лондон може да изглежда черен. И наистина е така“, казва 53-годишният експерт, цитиран от „Мач Телеграф“.

„За първи път в кариерата си спечелих три трофея в един сезон, което наистина ме прави много горд. Въображението винаги е движещата сила, желанието да се пречупят предишни граници, да се постигнат цели, да се подобрят в сравнение с това, което бях преди… Играчите обаче са до голяма степен отговорни за успехите в Лудогорец. Не трябва да забравяме, че футболът е тяхна собственост. Треньорът носи идеи, детайли, но винаги зависи от ситуационната интелигентност на играчите, които трябва да разпознаят всичко това и да го превърнат в действие. Адаптацията е ключът към всичко, щастлив съм, че съм бил треньор на такива играчи“, добави той.

„Ако погледнем редовния сезон, Лудогорец постави рекорд със 76 точки! Преди няколко дни бях обявен и за най-добър треньор в България, избор въз основа на гласове на играчи и треньори в Първа и Втора лига. Това е специална награда, треньорите винаги се радват, когато са признати от хора от собствения си бранш. Постигнахме всичко, което си бяхме поставили за цел. Сега фокусът ми е върху по-нататъшния напредък и развитието на собствената ми личност. Това би бил кратък и сбит отговор“, продължи специалистът, водил още Шахтьор Донецк и Динамо Загреб.

„Обажданията идват, откакто публично беше обявено, че съм свободен, но ще помисля добре. Целта ми е да продължа победната серия, положителни резултати и трофеи… Къде виждам себе си? По-важно е как ме виждат другите, офертите показват къде е мястото ти. Мога само да кажа, че имам амбицията и увереността да отговоря на всички искания, които биха могли да постъпят“, заявява той.

„Лудогорец играе в Европа всяка година, усетих опразването, което след това настъпва в първенството. Играеш в Лион пред 60 хиляди души, а после отиваш на място с хиляда и това е съвсем различна мотивация и важен опит, който натрупах, защото това са много предизвикателни моменти. Необходимо е да се балансира егото на играчите, да се поддържат фокусирани и мотивирани. По средата на сезона продадохме двама играчи, а те ни донесоха 30 процента от всички голове. Тогава се усъвършенстваш като треньор, търсиш решения, закърпваш дупки, създаваш нови начини за победа… В по-голямата картина стигнах до заключението, че титли се печелят с хора, а не с игровите си качества. В най-трудните моменти се проявява характер. Играчите трябва да умират за съотборниците си, не само за треньора. Освен три трофея, спечелихме 16 милиона евро от трансфери, което означава финансов, не само спортен успех. Наистина трябва да се гордея с това историческо постижение“, заключава Йовичевич.

0 0 votes
Article Rating
Абонирай се
Известие от
guest
0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments